Rzeźba terenu działki

Przy wyborze naszego wymarzonego projektu domu należy pamiętać o rzeźbie terenu. Działki mogą być płaskie, mieć spadek delikatny lub być bardzo strome.

Oferowane na rynku projekty domów typowych wykonywane są zazwyczaj z myślą o terenie płaskim, dlatego decydując się na budowę musimy najpierw dobrze przemyśleć wybór i usytuowanie budynku na danej działce. Może się bowiem okazać, że koszt adaptacji projektu będzie wysoki i przewyższy cenę projektu indywidualnego.

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami działki płaskiej nie będziemy mieli kłopotów z wyborem projektu, gdyż duża większość tych dostępnych na rynku, będzie mogła powstać na takim terenie.

Gdy działka ma delikatny spadek również nie powinniśmy mieć problemów z doborem odpowiedniego projektu. W takich przypadkach teren jest niwelowany (z jednej strony podbiera się ziemię, a z drugiej nadsypuje), a adaptacji podlegają fundamenty.

Jeśli zaś jesteśmy właścicielami działki o dużym nachyleniu terenu, to najlepiej poszukać takiego projektu domu, który z założenia został wykonany dla tego typu terenu. Nie należy się obawiać, że takie działki będą stwarzać jedynie problemy. Wręcz przeciwnie – mogą być one dużym atutem, gdyż łatwiej jest wykonać piwnicę w części lub w całości obsypaną ziemią, czy też wysunąć delikatnie kondygnację podziemną w stosunku do lica ścian zewnętrznych parteru, co utworzy naturalny taras. Pozostałą część terenu można tak uformować, że będzie on tworzył zróżnicowane pod względem wysokości poziomy, na których utworzyć można piękny ogród.

Doskonałym do tego przykładem projektów dla działek ze spadkiem są projekty Złoty G2 P oraz projekt Miodowy G1 P wykonane przez naszą pracownię.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.