Usytuowanie budynku a kierunki świata

Przy wyborze odpowiedniego dla naszych potrzeb projektu domu, musimy się kierować nie tylko rozmieszczeniem pomieszczeń wewnątrz, ale również zwrócić uwagę na to, jak usytuowane będą one w stosunku do kierunków świata, kiedy umiejscowimy budynek na działce.

Układ funkcjonalny jest ważny, ale musi być tak zaprojektowany, by był dostosowany do oświetlenia naturalnego. Z tego względu, przy wyborze projektu, należy sprawdzić czy strefa dzienna będzie znajdowała się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Takie położenie salonu pozwoli na korzystanie ze światła słonecznego przez cały dzień i ma to swoje uzasadnienie:

– zmniejszymy zużycie energii elektrycznej potrzebnej do doświetlenia pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu

– promienie słoneczne dogrzeją strefę dzienną, co również przyniesie oszczędności

– i co najważniejsze – oświetlenie naturalne poprawia nastrój, więc będzie nam się milej spędzało czas w części wspólnej domu.

Jadalnia powinna znajdować się w sąsiedztwie salonu, choć nie koniecznie musi być usytuowana od strony południowej. Może znajdować się ona od strony wschodniej, czy północnej, gdyż spędzamy w niej relatywnie mało czasu.

Kuchnia, podobnie jak jadalnia, może być usytuowana od strony północnej, gdyż nie nagrzewa się dodatkowo od promieni słonecznych, a przy pracach gastronomicznych zazwyczaj korzystamy z dodatkowych źródeł oświetlenia.

Strefa nocna, czyli sypialnia główna i sypialnie/pokoje dziecięce powinny być zlokalizowane według upodobań domowników. Dla tych, którzy nie lubią rano wstawać, lepiej, żeby okna nie wychodziły na stronę wschodnią, aby wschodzące słońce nie budziło nas o świcie. Umiejscawiając sypialnię główną od południa lub od zachodu narażamy ją na nadmierne nagrzewanie, a co za tym idzie mniejszy komfort snu. Tyczy się to szczególnie pory letniej.

Przy doborze umiejscowienia strefy nocnej należy zwrócić jednak uwagę na to, by pokoje dziecięce, które są dla nich zarazem sypialnią, jak i miejscem zabaw, odrabiania lekcji etc. były doświetlone światłem naturalnym oraz by nadmiernie nie korzystały z oświetlenia sztucznego. W pich przypadku można pójść na kompromis i umiejscowić je od strony zachodniej, co pozwoli dobrze je doświetlić w godzinach popołudniowych, kiedy odrabiają lekcje i spędzają w nich najwięcej czasu.

Jeśli chodzi o gabinety i pracownie, to szczególnie polecane jest umiejscowienie ich od strony północnej i północno-wschodniej. Nie dociera do nich bezpośrednie światło słoneczne, które mogłoby przeszkadzać pracującym.

Jeśli nie jesteś pewien, jak najlepiej umiejscowić budynek na swojej działce względem kierunków świata i jaki projekt wybrać, możesz skonsultować się z naszymi architektami pod adresem mailowym: biuro@domzagrosz.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.