Jaki kąt dachu wybrać

Decyzja o wyborze kąta nachylenia dachu w głównej mierze nie należy do Inwestora. Trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie ograniczenia narzuca nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, które obowiązują na naszej działce.

Częstym wymogiem narzucanym przez miejscowe plany są dachy spadziste o kącie nachylenia połaci wahającymi się pomiędzy 30-45 stopniami. Można jednak spotkać województwa w Polsce, gdzie budowanie dachów płaskich (tzw. stropodachów) lub o mniejszym kącie nachylenia w granicach 15-20 stopni nie jest zabronione.

Kąt nachylenia dachu wynika w głównej mierze od obciążeń śniegiem. Oznacza to, że im bardziej teren działki i otoczenia jest górzysty, tym dach powinien mieć większy spadek, by śnieg pojawiający się w miesiącach zimowych nie zalegał na nim, nie tworzył kolejnych warstw mogących kumulować się i coraz bardziej zwiększać swój ciężar.

Nie wyklucza to jednak budowania domów z dachami płaskimi na terenach górzystych (o ile oczywiście miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy to dopuszczają) – wystarczy odpowiednio wzmocnić konstrukcję stropodachu, by ciężar śniegu nie groził zawaleniem przekrycia, można również zastosować maty podgrzewające na powierzchniach płaskich, by pozbywać się ciężaru śniegowego, itp.

Zmiana kąta nachylenia dachu, może wpływać na odbiór budynku przez obserwatora:

– domy o dachach bardzo stromych ok. 50 stopni, kojarzą się z regionalnym górskim budownictwem

– domy z dachami o kącie nachylenia 30-45 stopni – z tradycyjną Polską zabudową

– domy o dachach płaskich lub zblizonych do płaskich – z nowoczesną zabudową.

Należy zwrócić uwagę, iż projekt konstrukcyjny jest zawsze liczony z pewnym zapasem i po sprawdzeniu projektu przez osobę uprawnioną, kąt dachu w projekcie może być zmieniony zwykle o ok. 5 stopni bez konieczności sporządzania nowego projektu. Gdy projekt wymaga większej zmiany kąta nachylenia dachu, prawie na pewno wymaga on sporządzenia dodatkowych obliczeń i nowego projektu konstrukcji. Wszystkie te zmiany winny być naniesione na projekt przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Na naszych stronach internetowych http://www.domzagrosz.pl/ oraz http://domzagrosz.com.pl/ oferujemy duży wybór projektów z dachami o różnym kącie nachylenia. Oferujemy również możliwość zmiany kąta dachu na życzenie klienta.

w_02_590

Dom miodowy G1 P, kąt nachylenia dachu – 45 stopni

w_03_590

Dom Orzechowy G2 – kąt nachylenia dachu – 20 stopni

w_01_590

Dom Kobaltowy G2 – kąt nachylenia dachu – 2 stopnie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.